Дан школе

Прехрамбено-шумарска и хемијска школа основана је давне 1961. године као технолошко-техничка школа. Од тада је учествовала у бројним реформама друштва, јер оне увек подразумевају и реформу школства. Мењала је подручја рада, образовне профиле, па и име „Руђер Бошковић”, „25. мај”, „Вељко Влаховић”. Носила је име истакнутог научника, па народног хероја… Тако су се мењали и датуми прославе Дана школе. Почетком деведесетих година прошлог века школа је већ у називу презентовала подручја рада за које образује ученике, Прехрамбено-шумарска и хемијска школа. Само, недостајао је неки датум који би објединио све струке за Дан школе. Тако годинама нисмо имали тај свој Дан. Онда је 23. септембра 2010. године, на Наставничком већу, директор школе Небојша Огњеновић предложио да то буде 22. април, Дан планете Земље. Предлог је са задовољством прихваћен, и већ идућег 22. априла, 2011. године, први пут је прослављен. Тада је истовремено слављен и јубилеј, педесет година од оснивања школе. Програм за ту прву прославу припремила је Мирјана Авакумовић, професор српског језика. Већ тада смо прославу Дана школе организовали на посебан начин. Тај дан се обележава радно – ученици имају часове; спортски – организују се спортска такмичења у кошарци и малом фудбалу, и између одељења, и екипа професора против екипе ученика; знањем – организују се квиз знања из екологије између четири екипе представника свих подручја рада; креативно – приказ модне ревије одеће од рециклажног материјала; сама приредба где ученици глуме, певају и рецитују; и маркетиншки – промоција свих образовних профила у центру града. Тако је већ 6 година. Ове године прослава Дана школе почела је 19. априла спортским такмичењима, 20. априла био је квиз и модна ревија уз Отворена врата школе да заинтересовани основци виде део наших активности посећујући школу. У петак, 21. априла, била је приредба, а субота је одређена за презентацију школе у центру града. За сваког понешто.

Дан школе је прешао дуг пут, од ознаке науке и струке, преко идеологије, до универзалног дана који обједињује нас и целу планету. Од прошлости, садашњости до окренутости будућности, бризи за планету. Тако се мењало и схватање смисла образовања и улоге школе у животу младих. Окренути ка будућности, спремни за све изазове времена, изграђујући себе физички и духовно, млади поносно и храбро могу да корачају у своју будућност.

Дан школе- Дан планете Земље коначно нас је пронашао, а са њим у корак иде и нови дух времена, нови поглед на свет и живот. Здравији, активнији, храбар и оптимистички.

Школска 2016/17.

Школска 2015/16.