СТОП насиљу

Ожиљци из школе цео живот боле – НЕ ЧИНИТЕ НАСИЉЕ!

stop-nasilju
  • Тукли друга бејзболком!
  • Девојчице злостављале ученицу своје школе!
  • Средњошколац избоден ножем насред учионице!
  • Пијани професор малтретирао ђаке!
  • Ученика претукли вршњаци после часа!

Ово су само неки од наслова које читамо и слушамо у медијима. Некада су случајеви агресивности наставника премa ученицима били бројнији, али су се времена променила. Jедна трећина ученика сматра да је насиље у школи свакодневица, да су сада ученици све агресивнији и да је све више оних који трпе и ћуте.

Агресивност се испољава кроз вербалне нападе (вређање, оговарање, ширење лажи о другима), искључивање вршњака из заједнице и кроз физичке нападе. И девојчице постају агресивније. Насилни ученици ремете наставу, беже са часова, бораве у оближњим кафићима и долазе у школу под дејством алкохола. Ученици основних школа углавном су насилни према наставницима и млађим ученицима, и то се најчешће дешава у просторијама школе. Средњошколци су најчешће агресивни према својим вршњацима, и то насиље се преноси и ван школе.

1. Размислите у којим ситуацијама сте се ви насилнички понашали

• Да ли имате своје сталне или повремене „мете“ за забаву? Да ли вам је потребно да будете први у стварању нереда, застрашивању, утврђивању „правила игре“ која не важе за вас и ваше изабранике?
  • Можда сте она слатка другарица која зна све о сваком и то дели са свима?

Шта год да је узрок, колико год то вама изгледало безазлено или нормално – верујте да није. Да ли сте се запитали зашто то радите и да ли постоји другачији, конструктивнији начин да решавате своје проблеме?

2. Како се одбранити?

Ако вас неко у школи вређа или омаловажава, физички напада и прети, немојте трпети – пронађите начин да се одбраните!

• Потражите помоћ – обратите се одраслој особи у коју имате поверења, која може попричати са насилником, заштитити вас или казнити њега.
  • Ако знате за неки други случај насиља, испричајте родитељима, педагогу, психологу, наставнику.
  • Дружите се са што више људи, имајте пријатеље, будите љубазни, градите своју позитивну мрежу одбране.
  • Подршка одраслих веома је важна, па увек поделите своју узнемиреност.
  • Немојте мислити да се то догађа само вама – догађа се многим вашим вршњацима у земљи и свету – зато се удружите у отпору насилницима.
  • Не мислите да то заслужујете из било ког разлога, не прихватајте статус „жртве“, јер то може постати ваш „кавез“ за цео живот.
  • Наставите да се обраћате за помоћ, док неко нешто не предузме.
  • Не избегавајте школу, јер тиме само одлажете проблем и заостајете у градиву.
  • Када је могуће – одуприте се: будите чврсти и јасни, реците „ПРЕСТАНИ!“.
  • Ако сте изложени увредама насилника, покажите му да вас то не дотиче.
  • Не користите насиље над насилником.

3. Помозите жртвама насилничког понашања!

Вршњаци особе изложене насилничком понашању у школи најчешће не схватају озбиљност ефеката које (поновљено) насилничко понашање оставља на жртву: врло често им је потребна лекарска помоћ, неки чак размишљају о самоубиству, други се самоповређују на различите начине или пате од поремећаја у исхрани.

Многобројни наведени знаци могу вам указати на то да је неки/а ваш/а вршњак/ иња изложен/а насилничком понашању. Можда се плашите да ћете, уколико помогнете жртви, и сами бити изложени насиљу? Ипак, много је опција пред вама, будите храбрији, обратите се:

• одраслима, који морају или могу да помогну;
  • друговима – ради заједничког супротстављања насилнику;
  • пратите дешавања, бележите, пишите у школским новинама о ономе шта видите.

ПРИЈАВИ НАСИЉЕ

У посебном Протоколу за заштиту деце и ученика од насиља, злостављања и занемаривања у образовно – васпитним установама који је донело Министарство просвете представљене су превентивне  активности и дефинисане процедуре у заштити деце од насиља укојима је прецизирана улога свих који су укључени у живот и рад образовно – васпитне установе. Ускладу са основним принципима и циљевима Посебног протокола Техничка школа ,,Никола Тесла“ из Шида направила је програм заштите својих ученика од насиља, злостављања и занемаривања.

Евиденција и документација: Запослени у школи, одељенске  страрешине, педагог, директор, у обавези су да воде евиденцију о појавама насиља. Документацију о случајевима насиља достављају Тиму за заштиту ученика од насиља, који ту документацију чува и периодичнио анализира учесталост, појавне облике и последице насилних понашања, како би се пратило стање безбедности у школи. Обзиром на то да је рад на спречавању насиља константан задатак, наше активности ће бити усмерене на превентивне активности,у циљу стварања безбедне средине, као што су укључивање ученика у ваннаставне активности, као и промовисање толеранције међу запосленима и ученицима.

Чланови тима за заштиту ученика од насиља

Рб Презиме и име Функција у школи
1. Огњеновић Небојша Директор
2. Шарошковић Славица педагог